Pradžia » PASAKŲ IŠŠŪKIS
Apie Gabrielę išgirdau prieš ketvertą metų, iš jos mamos pokalbio nuotrupų su draugėmis, kurių akyse mergaitė augo, atrado save ir užaugus tapo dailininke. Dar po poros metų su ja susipažinau, Žemaitijos gilumoje, mačiau jos „baisia gražia“ darbus, labai unikalaus braižo, tokius neapčiuopiamus, o kartu ir labai realistinius. Garsiai ir tyliai pasidžiaugiau jauno žmogaus dideliais gebėjimais. Ir štai žiemą, kai pernykštės iniciatyvos „Pasakų iššūkis 2019“ skaitmeninės logistikos siaubai dar nebuvo išgaravę, o ryžtas sukurti leidinį iniciatyvai su nesamu sniegu putodams į nieką dar nebuvo pavirtęs, ir vėl sutikau Gabrielę, likus vos kelioms minutėms iki puikaus muzikinio renginio pradžios. Tiek užteko. Gavau iš Gabrielės žodį sukurti knygos „rūbą“ t.y. viršelį, o ji iš manęs - būsimos knygos pavadinimą ir visišką laisvę kurti.
Prisipažinsiu, visą laiką man buvo labai smalsu, ką nupieš Gabrielė, kaip ji tą mėlynąjį karoliuką pamatys. Paklausiau to Gabrielės, jau rankose laikančios iniciatyvos „Pasakų iššūkis 2020“ knygą „Mėlynasis karoliukas“ , besidžiaugiančios jo sodriomis spalvomis, - kodėl?
Akvilė: Gabriele, tu nutapei, nupiešei, sukūrei (beje, koks žodis čia tinkamiausias?) įspūdingą knygelės viršelį. Kodėl jis būtent toks?
Gabrielė: Idėją šiai knygai pradėjau brandinti iškart, vos išgirdusi knygos pavadinimą – „mėlynasis karoliukas“, inspiracija radosi akimirksniu. Ne tiek tikslia forma, kiek sukelta ypatinga emocija - pilna paslapties, gelmės, net šamaniško, archajiško skambesio. Tai buvo stiprus pojūtis krypties, jog tapant, kuriant toliau svarbiausia ir bus išlaikyti šią paslaptingą, kiek misterišką, bet jaukią atmosferą viršelio kūrybiniam procese. Tai inspiravo abstrakčias, simboliškas formų detales.
Taip ir radosi sodrus, tarsi jūros dugno įkvėptas viršelio kūrinys.
A.: Ačiū, Gabriele, kalbi kaip tikra menininkė, bet aš dar beveik suprantu (Gabrielė ramiai šysosi), ar knygų iliustravimas – tavo mėgstamiausia kūrybos rūšis, nepažįstantiems tavęs papasakok, - ar čia tavo pirmasis darbas?
G.: Pasakų rinktinė „Mėlynasis karoliukas“ - jau ne pirmoji mano iliustruota knyga. Tačiau ši - ypatinga žingsneliu vaikų literatūros link. Ir tikrai taip, kūrinių įprasminimas būtent knygos formatu man yra vienas prasmingiausių. Gera kurti atvirlaiškius, plakatus, grafinio dizaino maketus, kvietimus, iliustruoti periodinius leidinius... Ir visgi būtent knyga yra ypatingas tikslas ir kelias - artimas, vertingas, išliksiantis.
A.: Sakai, kad išgirdus knygos pavadinimą tave pagavo emocija. O kaip jauteisi kurdama „Mėlynojo karoliuko“ vizualizaciją? Ar buvo lengva, sunku?..
G. : Sunku nebuvo. Tai žinoma, tavo, Akvile, besąlygiško pasitikėjimo (sakiau!, - šypsausi, - A.) dėka. Tikrai! Esu dėkinga tau už galimybę kurti atvirai, ramiai ir harmoningai viso proceso metu.
Kitas svarbus jausmas lydintis kiekvieną tokį kūrybinį procesą yra mano atsakomybė prieš save pačią. „Mėlynojo karoliuko“ viršelis - ne išimtis. Tačiau kai pasineri į procesą - prisilieti prie įtraukiančios jausenos, kuri pilna savos autentikos, labai unikali ir napakartojama.
A.: Sakai, kad dirbdama rodos tokį patį knygos iliustravimo darbą, visada išgyveni tos knygos savasties pajautimą?
G.: Taip, būtent!
A.: Gabriele, kada nors, tikiuosi, gyvai pasikalbėsime mudvi ilgiau apie knygelės radimosi procesą (girdėjau, tokių užmačių jau yra...) su visomis emocijomis, platesniame knygelės naudotojų rate. Dabar, besibaigiant registracijai į čia tokią mūsų iniciatyvą „Pasakų iššūkis 2020“, gal girdėjai, (Gabrielė vis dar šypsosi), gal norėtum ką nors palinkėti knygelės skaitytojams, be abejonės ir tavo darbo vertintojams, iniciatyvos „Pasakų iššūkis 2020“ dalyviams?
G. : Linkiu pasimėgauti pačiu atradimo, pažinimo procesu, naujai atrasti ir patį pasakos žanrą. Būti atviriems išminčiai, kuri amžina, užfiksuota autentiškuose senuose koduose, kurių dalis būtent pasakoje ir slypi.
A.: Ačiū, Gabriele, už puikų darbą, pranokusį mano įsivaizdavimus ir šį jaukų pašnekesį. Sėkmės tau didžiausios visame kame. Iki kitų kartų, tuomet.
G.: Ačiū ir iki kitų malonių kartų.
Pasigrožėti kitais dailininkės Gabrielės Venckutės darbais galite parodose, teks sekti naujienas, arba išvysti socialinio tinklo FCB puslapyje Gabrielės Nostalgijos Dirbtuvės
Dailininkę Gabrielę Venckutę kalbino sumanymo „Pasakos augimui. Asmenybės ugdymo užsiėmimai“ sumanymo autorė ir programų vedėja Akvilė Sadauskienė
Nežinantiems primename, jog iniciatyva "Pasakų iššūkis" vyksta jau antrus metus, o besidomaujantiems dalyvavimu primename, jog registracija į iniciatyvą vyksta iki rugpjūčio 13 d. detalesnė informacija čia: